Súlyos következményei lehetnek a kezeletlen fogkőnek


A tiszta és ragyogóan fehér fogak mindig is az ápoltság és az egészség jelképei voltak az egészségügyben és a fogászatban. Azonban nem csak a lyukas fog tud gondot okozni a szájhigiéniánkban. Sok probléma adódhat a különböző okok miatt kialakuló fogkő következtében is, amennyiben nem kezeljük azt időben.

Ein perfektes Lächeln ist alles, was Sie brauchen, um einen Termin zu buchen!

Zögern Sie nicht, hören Sie sich die Meinungen unserer früheren Patienten an!

A fogkövek során a lakosság részéről általában folyton ugyanazok a kérdések merülnek fel, hogy mitől alakul ki, megelőzhető-e, otthon megszabadulhatunk-e tőle, genetikailag örökölhető-e és a fogorvosi fogkőeltávolítás fájdalmas-e?

Most megpróbáljuk eloszlatni a kételyeket és megválaszolni a legfontosabb kérdéseket, amelyek ezzel a problémával kapcsolatban felmerülhetnek. A fogkő ugyanis nem csupán egészségügyi kockázatokkal jár, hanem esztétikailag is képes csorbát ejteni megjelenésünkön. Az összetett tünetegyüttes azonban nem merül ki a fogak elszíneződésében és a sötét foltokban. A probléma kísérői általában ugyanis a keserű szájíz, a kellemetlen szájszag, az ínyvérzés és a fogelvesztés is, melyek a beteg életét megkeserítik akkor is, ha a fogkő esetleg nem látható helyen alakul ki.

Ezért alakul ki a fogkő a szájban

A fogaink állandó veszélynek vannak kitéve, miközben táplálkozunk, ugyanis a fogak tövénél és a tömések, a koronák, a hidak, a kivehető pótlások környékén megtapadnak a kisebb-nagyobb ételmaradékok, baktériumok, hámsejtek és immunsejtek egyaránt. Ezek pedig dentális plakkot, vagyis foglepedéket hoznak létre, amely csupán néhány fogmosás nélkül eltöltött nap alatt is képes megszilárdulni.

A megszilárdult réteg aztán a fog egész felületét mattá teszi, amely drasztikus, 70%-os baktériumállománnyal rendelkezik. Bár önmagában a mikroorganizmusok nem jelentenek veszélyt, azonban az elszaporodásuk már igen kockázatos a szájhigiéniára nézve. A nem kezelt foglepedék ugyanis az ínyszéleken és az ínytasakokban táptalajt biztosít a baktériumoknak, így a plakkok megkeményednek és fogkövesednek. A kialakulás kockázatát pedig tovább növelik a torlódó fogak, a dohányzás, a kávé és tea fogyasztás, a genetikai hajlandóság vagy a csökkent nyálmennyiség.

Így szabadulhatunk meg a fogkőtől

Ha előrelátóak szeretnénk lenni, akkor érdemes a plakkoktól megszabadulni és a fogkövesedést megelőzni. Ehhez pedig elengedhetetlen a napi 2-3 alkalommal való alapos fogmosás. Érdemes szájvizet és fogselymet is használni a nagyobb hatás érdekében. Szájzuhanyt vagy elektromos fogkefét használva pedig még több lepedéket távolíthatunk el a fogaink közül. Fontos, hogy megfelelő rágástechnikát alkalmazzunk táplálkozás közben és gondosan válasszuk meg az ételeket, amelyeket fogyasztunk.

A fogorvosi szűréseket pedig félévente ejtsük meg. Amennyiben ezen általános ellenőrzések során úgy ítéli meg a fogorvos, végeztessünk el valamilyen fogkő eltávolító beavatkozást és akár fogpolírozást is. A fájdalommentes beavatkozás rövid idő alatt elvégezhető és hosszú távon megoldást nyújt. Egyes esetekben azonban a fogkő okozta szövődmények miatt további ínykezelésekre vagy beavatkozásokra is szükség lehet.

de_DEGerman
Open chat
Üdvözöljük!
Miben tudunk segíteni?