Ne csak akkor vigyük gyermekeinket fogorvoshoz, ha már baj van


A gyermekfogászat jelentősége sokkal nagyobb, mint azt szülőként gondolnánk, hiszen gyermekeink fogainak egészsége egész életükre hatást gyakorol majd. Az egészséges fogak elősegítik a gyerkőcök probléma mentes életét. Nagy jelentősége van annak, hogy még egészen kis korban megismerkedjenek a fogorvosi rendelővel, a fogászati kezelésekkel. A gyermekkorban kialakult fogászati problémák többsége mögött legtöbbször genetikai okok húzódnak meg. Az első találkozás a fogorvossal meghatározó élmény lesz.

Ein perfektes Lächeln ist alles, was Sie brauchen, um einen Termin zu buchen!

Zögern Sie nicht, hören Sie sich die Meinungen unserer früheren Patienten an!

Nagyon fontos, hogy a legkisebb páciens is kellemes élményekkel távozzon a rendelőből. Ha az első találkozásra jó emlékként fog gondolni, akkor nem lesz oka a későbbiekben félni a fogorvosoktól.

De mikor vigyük először a gyereket fogászatra? A szülőnek mindig azt ajánljuk, hogy akár többször is látogasson el hozzánk a gyerekével. Első lépésként ismerkedjen meg a váróteremmel, az orvosokkal. Megismerkedhet a kezelőszékkel, a műszerekkel és már nem fog legközelebb félni az ismeretlen dolgoktól.  Ne érezze magát semmire rákényszerítve. Idővel a lurkó önszántából fog a kezelőszékbe pattanni. 3 éves korára mindenképp érdemes egy fogorvosnak ellenőriznie gyermekünk fogait, még akkor is ha nincsenek panaszok.

Tejfog szuvasodása

Sajnos, még ma is él az a tévhit, hogy a tejfogak szuvasodásával nem kell foglalkozni, hiszen ezek csak átmeneti fogak. Ha ez igaz lenne nem is lenne szükség a gyermekfogászatokra. De a tejfoggal ugyanúgy kell foglalkozni, mint a maradandó fogakkal. A tejfog szuvasodása azért következik be sokkal könnyebben, mert a zománc vastagsága feleakkora, mint a maradandóé. A szuvasodás megelőzésében első szerepe a szülőnek van.

Amennyiben kellően figyelemmel kísérjünk a lurkó fogainak az állapotát, hamar szembe fog tűnni a szuvasodás. Ha pedig észrevettük, minél hamarabb nézessük meg a fogorvosunkkal. Amikor a tejfog felületén még csak kicsi a szuvasodás, éppen megjelent, akkor könnyebb eltávolítani a szuvas részt, mert elegendő elcsiszolni, majd ecsetelni. Amikor a tejfog szuvasodása különösen mély, akkor azt azonnal kezelni kell, mert gyulladással és lázzal járhat. Ilyen esetben a gyermekfogászat kezelés gyökérkezelést jelent, valamint antibiotikum kúrát.

Megelőzés

A leggyakrabban alkalmazott megelőző eljárások a fluoridkezelés és a barázdazárás. A barázdazárás elsősorban preventív ellátás. Feladata az, hogy megelőzze a fogszuvasodás kialakulását. A fogakon található természetes rágófelszíni barázdák és gödröcskék kedvező feltételt teremtenek a fogszuvasodás kialakulásának. A kezelés során egy speciális fluorid tartalmú anyaggal feltöltjük a fogak barázdarendszerét. Ezzel az anyaggal lezárják a barázdákat, a felszíneken megakadályozza a plakk lerakódását és a fogszuvasodást. Az anyag pár éven belül kitöredezik a fogból, de addigra a gyermek felcseperedik, tudatosan tisztítja a fogait. A fluorid nagyon hatékony eszköze a fogszuvasodás megelőzésének. A fluoridok elősegítik az ásványi anyagok visszaépülését a meggyengült fogzománcba, bevitele erősíti a fogzománcot a fogszuvasodással szemben.

de_DEGerman
Open chat
Üdvözöljük!
Miben tudunk segíteni?