Érdekességek
A mai blogbejegyzésben összeszedtünk pár érdekes dolgot a fogakról, fogápolásról.
Akit kicsit is érdekel a fogápolás annak remek olvasmány lesz a karantén idején.
Vágjunk is bele: Tudtad-e,
- hogy a világ első fogorvosa, akinek az utókor ismeri a nevét, az i. e. 27. században, Dzsószer fáraó uralkodása alatt tevékenykedő Hesi-Re volt.
- hogy hazánkban a XIX. században jelentek meg az első külhonból behozott fogkefék?
- hogy kezdetben a fogkefék előállítására disznósörtét használtak?
- hogy az ősember állcsontja erősebb és nagyobb volt, mint a ma élő emberé, így több hely volt a fogak számára? Átlagosan mégis a mai emberhez hasonlóan 32 foguk volt. Ha azonban még messzebb tekintünk vissza az őstörténetben, akkor olyan ősemlősöket is találunk, amelyek 44 foggal rendelkeztek. A fogak számbeli csökkenésének az oka, hogy a fejlődés során a fokozatosan kisebbedő állcsontokban egyre kevesebb hely marad a fogak számára. A fogak számának csökkenési folyamata ma is folytatódik, amelyet az is bizonyít, hogy a bölcsességfogak egyre gyakrabban hiányoznak.
- hogy hogyan lehetett megmenekülni a szabadságharc idején a sorozástól? Ebben az időben gyutacsos puskát használtak a katonák, amelynek a tölténye papírtokban volt. Ezt kellett leharapni a lövés előtt. A katonai alkalmasság feltétele így többek között legalább egy alsó és felső egymással találkozó fogpár volt. Sokan szándékosan húzatták ki fogaikat, hogy megússzák a katonai szolgálatot.
- hogy ha fekete fogakról álmodik, az betegséget jelent, míg fogorvossal álmodni kedvetlenség, bosszúság?
- hogy ha álmodban kiesik a fogad, akkor valaki meghal a családban.
- hogy I. Péter orosz cár egyik kedvenc időtöltése a foghúzás volt? Minden ember kegyvesztetté vált az udvarban, aki nem a cárral húzatta ki fájós fogát.
- hogy Amerika első embere, George Washington krónikus ínygyulladásban szenvedett, így valamennyi fogát el kellett távolítani, melyek pótlására elefántcsontot használtak?
- hogy a 17-18. századi kezdetleges fogorvosi műszereket a rokkához és varrógéphez hasonlóan lábbal hajtották.
- hogy a fogzománc testünk legkeményebb része.
Remélem érdekesnek találtad bejegyzésünket. Ha kérdésed van továbbra is fordulj hozzánk bizalommal.